Kserokopiarki są to urządzenia, które w jednych firmach używa się codziennie, natomiast w innych od czasu do czasu. Przy dużej ilości kserowanych dokumentów nie opłaca się korzystać z zewnętrznego punktu usługowego, natomiast zakup takiego urządzenia na własność wiąże się z wydatkiem co najmniej kilku tysięcy złotych. Z pomocą przychodzą firmy, które zajmują się dzierżawą kserokopiarek. Dla wielu przedsiębiorców możliwość wynajmu za miesięczną kwotę jest lepsza niż konkretny, jednorazowy wydatek. Kiedy warto skorzystać z takiej usługi?
Na czym polega umowa dzierżawy kserokopiarki?
Kserokopiarkę można wydzierżawić na podstawie indywidualnych wymagań. Oznacza to, że dobierzesz sprzęt pod względem formatu, rodzaju druku, koloru, oprogramowania czy dodatkowych funkcjonalności. Może to być urządzenie małe lub duże i wydajne. W każdym przypadku klient otrzymuje zaawansowany technologicznie sprzęt, a nie wieloletnie urządzenie. Opłata ryczałtowa ustalana jest na podstawie planowanej ilości miesięcznych wydruków i kopii. Pozostaje ona niezmienna przez cały okres trwania umowy. Czynsz dzierżawy kserokopiarki można wpisać jako koszt uzyskania przychodu. Urządzenie jest objęte opieką serwisową i gwarancyjną, więc nie trzeba się martwić o konserwację, przeglądy, wymianę zużywających się części czy dostawę materiałów eksploatacyjnych.
Komu dzierżawa opłaca się bardziej niż zakup?
Opłacalność dzierżawy zależy od różnych czynników. Przedsiębiorca może nie mieć wystarczającej wiedzy na temat kserokopiarek, by bez problemu wydać na nią kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Czym się kierować przy wyborze? Ile będzie kosztować serwis i jak często go dokonywać? Które części są awaryjne w poszczególnych modelach? Nie wystarczy kupić pierwszego lepszego sprzętu, by być zadowolonym z jego użytkowania. Z wynajmu często korzystają firmy, które dopiero zaczynają działalność i nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów. Przedsiębiorcy nieraz wolą płacić określoną kwotę co miesiąc niż jednorazowo obciążyć miesięczny budżet. Dzierżawa to także doskonały sposób na sprawdzenie określonego modelu kserokopiarki i oszacowanie opłacalności jego zakupu w dłuższym czasie.